Маловисківська ЗШ № 3 І-ІІІ ст.

 



Урок розвитку звязного мовлення " Яке щастя?" 1 клас

 

Тема: Урок розвитку зв’язного мовлення на тему: «Яке щастя»

  • Мета:        Продовжувати формувати уявлення про «щастя», уміння розрізняти його серед інших почуттів.
  • Розвивати пізнавальний інтерес, уміння працювати з додатковою літературою, навички роботи в групі.
  • Збагачувати словниковий запас дітей, розвивати вміння висловлювати свої думки.
  • Виховувати спостережливість до людей, бажання бути щасливим й дарувати щастя іншим.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

                            Сьогодні у нас незвичайний урок,

                            Сьогодні ми зробимо ще один крок.

В країну чудову, в країну казкову,

Що так нас чарує й збагачує мову.

Тож сядьте рівненько, будьте уважні,

Щоб працювати було вам неважко.

 

 

  1. Вправа « Очікування»

Яким ви хочете, щоб був наш урок?( цікавим, навчальним, казковим, веселим, загадковим)

  1. Якими ви повинні бути, щоб ваші надії були не марними?

А  для того, щоб ми впоралися із завданнями, я пропоную взяти усмішку, гарний настрій та серце наповнене добротою.

ІІ. Повідомлення теми уроку

  1. Вправа на розвиток уваги.

Про що піде мова на уроці ви дізнаєтесь виконавши перше завдання

Перед вами таблиця з буквами. Виконавши мої з завдання , ви виберете потрібні букви і з них складете слово. Воно буде ключовим для нашого сьогоднішнього уроку.

                           

ц

я

г

т

а

д

у

и

с

р

з

щ

Вниз, праворуч, вверх( Т)

Ліворуч, вниз, праворуч (щ)

Вверх, ліворуч,вниз (С)

Праворуч, Праворуч, вверх, вверх, ліворуч (Я)

Ліворуч, вниз. ( А)

З отриманих літер складіть слово.

- Яке слово утворилось? (Щастя)

Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо про щастя, про те, що означає бути щасливим і що треба робити, щоб бути щасливим.

2. Словникова робота

 -А що ж таке щастя?

 Звернемося до словничка. Психологи дають таке правило: (табличку на дошку)

 «Щастя – це почуття, стан душі найвищого повного задоволення.»

3.Довідкове бюро

Поняття «щастя» існує вже дуже давно. З історії про щастя нам розкажуть діти.

 - В древніх міфах щастя зображували в вигляді дівчини з довгою косою. Коли дівчина пролітала, її треба було хапати за косу, тобто ловити щастя. Але, якщо дівчина пролетить мимо, то більше шансів піймати щастя не буде.

 - А іще кажуть,що знайдена підкова приносить щастя. Звідки ж це пішло? Підковувати коней почали ще дуже давно і робили підкови із золота і срібла. Під час бігу коні легко губили підкову, а хто знаходив дорогу річ, той був звичайно щасливий знахідці. Звідси й пішло: підкова на щастя

  1. Складання асоціативного куща.

Чи переживали ви коли – не - будь  почуття щастя?

-Що ж у вашому розумінні щастя?

  1. Попрацюємо в групах

У кожної групи на парті розсипані пазли.

З розсипанки складіть фігуру і дізнаєтеся,  коли ще людина почувається щасливою.

-Які слова у вас утворилися? ( Здоров′я, мир на Землі, дружна сім′я, вірні друзі, улюблена справа).

        4.Робота над казкою «Щастя» (Сценка)

Уважно прослухайте казку і спробуйте дати відповідь на питання: коли ще людина почуває себе щасливою?

ЩАСТЯ

Пишно вбралось однієї неділі Щастя, бо вирішило відвідати Людей. Постукало в перші ворота.

  • Хто там? — запитав перший господар.
  • Щастя, — відповіло Щастя.
  • Чудово! Йди-но сюди, я тебе з'їм.

 З'їв чоловік Щастя і був щасливий. Постукало Щастя у другі ворота.

  • Хто там? — запитав перший господар.
  • Щастя, — відповіло Щастя.
  • Чудово! Йди-но сюди, я тебе вип'ю!

Випив чоловік щастя і був щасливий. Постукало Щастя у треті во­рога.

  • Хто там? — запитав перший господар.
  • Щастя, — відповіло Щастя.
  • Чудово! Йди-но сюди, я посаджу тебе в клітку.

Посадив чоловік Щастя в клітку і був щасливий. Постукало Щастя у четверті ворота.

  • Хто там? — запитав перший господар.
  • Щастя, — відповіло Щастя.
  • Чудово! Йди-но сюди, я тебе подарую.

І подарував чоловік Щастя своєму приятелеві і був щасливий... І Щастя було щасливе.

  • Від чого ж Щастя було щасливим?
  • Коли ще людина почувається щасливою?

( доповнюємо запис на дошці – дарувати іншим радість)

5.Читання вчителем  оповідання В. О. Сухомлинського «Яке щастя?»

6.Відповіді на запитання

- Про що запитала мама?

- Яку відповідь дала дівчинка?

- Як би ви відповіли на це запитання?

- Усі найзаповітніші людські мрії і бажання увібрало в себе слова «щастя», усі людські радості сподівання. Багато людей пройшли свій життєвий шлях і кожен з них прагнув до свого щастя. Одному щастя уявлялось клаптиком землі, другому – купою золота, третій був певний: що щастя – це влада і слава, а хтось – кохання. Кожен своє щастя уявляє по-різному.

 4. Робота над казкою «Де ж щастя?»

 - А в казці «Де ж щастя?» дівчинка теж шукала своє щастя.Прочитаєте і скажете, де ж вона його знайшла.

 Казка «Де ж щастя?»

 Жила-була дівчинка. Її цікавило все: чому трава зелена, чому небо синє, але більше всього її цікавило, що таке щастя.

 І вирішила вона піти на пошуки щастя. Йшла по стежці і побачила дуже гарну квітку. «Оце воно щастя!»- вона стрибала, раділа і викрикувала:»Щастя, щастя, щастя..»Настав вечір і квітка закрила бутон і зів’яла. Тоді дівчинка зрозуміла, що щастя – не квітка, воно не може зів’януть.

 Пішла далі шукати. Побачила мураху і спитала у нього: «Що таке щастя?» Той сказав: «Щастя – це сонце». Зраділа дівчинка і почала знову танцювати і вигукувати «Щастя!Щастя!..» Але тут з нори виліз кріт і тихо сказав: «Яке ж сонце щастя? Я спокійно обходжусь без нього і задоволений життям» дівчинка здивувалась і спитала: «Що таке щастя?» Кріт сказав: «Щастя – це нора, домівка»

 Дівчинка довго стояла і зрозуміла: « Щастя – це домівка, де ти живеш. Так навіщо я тоді шукала щастя, якщо щастя є там, де я живу.»

А) Відповіді на запитання

Що найбільше цікавило дівчинку?

Що допомогло їй зрозуміти, що квітка не щастя?

Що для мурахи щастя?

То що ж таке щастя?

Б)Переказ казки з використанням мнемотехніки.

 

7. Звуковий аналіз слів. З′єднайте стрілкою слово з його звуковою моделлю.

Щастя                                                     

 

 

Сльози                                           

 

 


  • Поміркуйте, яка людина буде щасливою насправді: добра чи зла?

7. Інсценізація казки « Колобок»

- Який кінець у казці: щасливий чи ні?

Змінимо кінцівку казки так, щоб кінець був щасливим.

 

8. Закінчіть речення.

-«Мої батьки щасливі, коли я…»

 - Я хочу, щоб ми провели естафету, де ви розкажете про свою щасливу подію.

 Я кидаю м’яч, а ви закінчуєте речення «Я щасливий, коли…»

9. У кожного з вас є картка, на якій намальований круг. Ваше завдання оживити його. Намалюйте очі, рот, ніс так, щоб відобразити щасливу людину.

ІІІ. Підсумок уроку

Гра « Корона Щастя»

Бажаючі можуть побувати у ролі Щастя. ( Діти по черзі одягають корону «Щастя»

  • Скажи,Щастя, що ти подаруєш для життя людині?

Учитель : А  я хочу подарувати всім присутнім радість спілування,  вірних друзів здоров′я миру на Землі. І оцих символічних японських журавликів. Адже до цих пір існує повір’я, ща що подарований паперовий журавлик приносить щастя і довголіття. Пам′ятайте:

   Щастя – це вічна дорога земна,

                                Щастя – це літо, зима і весна,

                                Щастя – це сонце, злива і сніг,

                                Щастя – це пісню ділити на всіх,

                                Щастя – це віра в добро і любов,

                                Щастя – це музика вільних дібров,

                                Щастя – це друзі і рідний твій дім.

                                Щастя – це світ, подарований всім.

Щастя        

                                     Для одних – це почесті, хвала,

                                     А для інших щастя – у багатстві,

                                     Бідність для таких людей – біда.

                                     Хворим щастя бачиться в здоров’ї.

                                     Кожен, хто згубив його, жалкує.

                                     Мати за одужанням дитини

                                     Власного життя не пошкодує.

                                     В’язень мріє про жадану волю.

                                     Одинокого гнітить біль самоти.

                                     Важко, мабуть, на усій планеті

                                     Повністю щасливого знайти.

                                     Під загальний заголовок «щастя»

                                     Безліч можна віднести речей.

                                     І, можливо, стільки його видів,

                                     Скільки на Землі живе людей

 

Подобається